Available Languages:
- Bosnian
- | English
Ovo su izazovna i teška vremena. Životi su nam se promijenili, i lično i profesionalno, a svijet oko nas je stao, što utiče na nacionalne i globalne ekonomije.
Dok traje kriza, računovodstvena profesija ima važnu ulogu u podršci vladama, poslovnim subjektima i svojim članovima. Profesionalne računovodstvene organizacije moraju se pozabaviti neposrednim potrebama kako bi ostale finansijski održive za svoje članove i druge zainteresirane strane. Postoje dugoročne mogućnosti koje se moraju identificirati sada, i po kojima se mora djelovati, da bismo bili uspješni u novom okruženju koje će nastati kad prođe kriza.
9. aprila 2020. godine, predstavnici profesionalnih računovodstvenih organizacija iz Albanije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Kosova, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Rumunije su se okupili i učestvovali u virtuelnoj diskusiji koju je omogućio IFAC da bi razmijenili ideje i iskustva vezana za odgovor na krizu izazvanu COVIDOM-19. Članovi IFAC-ovog Odbora za razvoj profesionalnih računovodstvenih organizacija su učestvovali kao posmatrači ali su dali i svoj doprinos u diskusiji.
Razgovor je bio fokusiran na tri glavna područja odgovora na krizu: tekuće aktivnosti, pružanje usluga članovima i angažman s regulatorima. Predstavnici profesionalnih računovodstvenih organizacija su razmijenili iskustva o pristupima koje su zauzeli, izazovima sa kojima su se suočili i načinima na koje su ih prevazišli ili ih prevazilaze.
Tekuće aktivnosti
Većina zemalja u regiji zatvorena je od sredine marta i prebacila se na rad na daljinu. Bilo je to izazovno iskustvo zbog nedostatka tradicije i iskustva u radu na daljinu, kao i zbog nedostatka potrebne opreme i softvera. Neke od dosad naučenih lekcija su:
- Održavanje mentalnog i fizičkog zdravlja zaposlenih je od presudnog značaja. Kad se vratimo u normalu, što će najvjerovatnije biti “novo” normalno stanje, sveukupno zdravlje zaposlenih će biti ključno za preživljavanje. Neki od pristupa koje su zauzele profesionalne računovodstvene organizacije u regiji su:
- omogućavanje maksimalne fleksibilnosti zaposlenicima dok se prilagođavaju na rad od kuće,
- osiguravanje stalne komunikacije putem redovnih pojedinačnih i grupnih sastanaka radi angažiranja osoblja i
- pružanje mogućnosti za povezivanje uz istovremeno promišljanje načina za održavanje motivacije zaposlenika.
- Ulaganje u softverske platforme i alate - poput SharePoint, Microsoft Office 365, Zoom, Adobe Connect, Yammer, TeamViewer - korisno je i kratkoročno i dugoročno, jer će ove platforme i alati pomoći profesionalnim računovodstvenim organizacijama da povećaju svoju efektivnost i efikasnost digitalizacijom internih i eksternih operacija.
- Česta komunikacija sa osobljem i volonterima od najveće je važnosti za osiguranje kontinuiteta i efikasnosti. Iako su mnoge profesionalne računovodstvene organizacije uvele redovne sastanke sa zaposlenicima, kontaktiranje s volonterima nije bilo tako efikasno.
Usluge za članove
Da bi ostale relevantne i finansijski održive, profesionalne računovodstvene organizacije moraju naći načine da nastave pružati usluge svojim članovima.
- Prioritet za profesionalne računovodstvene organizacije je identificiranje i pružanje novih usluga za svoje članove kako bi im pomogle da odgovore na krizu. Takve usluge, između ostalog, mogu uključivati prenošenje i tumačenje novih vladinih politika i propisa, načine pristupa finansijskoj pomoći, konsultacije o pružanju usluga revizije u virtuelnom okruženju, podršku malim i srednjim subjektima.
- Brzina komunikacija je ključna u promjenjivom okruženju. Različiti oblici komunikacije mogu, između ostalog, obuhvatati kombinaciju dnevnih ažuriranja web stranice, profila na društvenim medijima, biltene, upozorenja na vijesti, telefonske linije za pomoć, webinare.
- Poboljšanje prakse upravljanja informacijama i njihovo uključivanje u svakodnevne aktivnosti pomoći će profesionalnim računovodstvenim organizacijama da bolje zadovolje potrebe svojih članova u budućnosti.
- Pružanje besplatnih ili usluga po sniženim cijenama, poput webinara, savjetovanja, linija za pomoć i odgađanje plaćanja članarine - pomoći će da se održi baza članstva, posebno u slučajevima kada članstvo u profesionalnim računovodstvenim organizacijama nije obavezno a konkurencija je faktor koji se treba imati na umu.
- Procjena alternativnih načina provođenja ispita, kontinuiranog profesionalnog razvoja i drugih modula učenja. Moguće je anketiranje članova da se utvrde njihove preferencije, efikasno planiranje rasporeda pomoći će da se umanje poremećaji u ispitima i programiranju kontinuiranog profesionalnog razvoja.
Angažman s regulatorima
Profesija u regionu uglavnom je regulisana na državnom nivou, a vlade i regulatori uspostavljaju „pravila igre”.
U ovom okruženju:
- Važno je održavati blizak dijalog s vladom kako bi se razumio njen odgovor i efikasno prenio članovima.
- Bitno je biti hrabar i proaktivan u pružanju tehničke ekspertize profesionalnih računovodstvenih organizacija i njihovih resursa.
- Imperativ je osigurati da odgovor vlade nije samo kratkoročno, već dugoročno održivo rješenje koje uzima u obzir potrebe poslovnih subjekata, ekonomije i profesije.
- Ova kriza predstavlja priliku da se vaša profesionalna računovodstvena organizacija potvrdi ili uspostavi kao strateški partner vlade.
I na kraju, najvažnija lekcija koju smo do sada naučili - trebamo više sarađivati, više slušati jedni druge, djelujući promišljeno i sa solidarnošću. Ovo su teška vremena, ali proživljavamo ih zajedno i prebrodićemo ih – zajedno.